STANISŁAW BYLINA – CZŁOWIEK, O KTÓRYM WARTO PAMIĘTAĆ.

W czerwcu br. roku nasza szkoła przystąpiła do projektu edukacyjnego „Szkoła Patriotów”. Jego organizatorem jest Śląski Kurator Oświaty, a partnerem – Oddział IPN w Katowicach.

Celem projektu jest między innymi przywracanie i podtrzymywanie pamięci o ważnych dla historii naszej Ojczyzny i regionu bohaterach oraz wydarzeniach, a także kształtowanie wśród dzieci i młodzieży szacunku dla przeszłości i tradycji.

Postanowiliśmy wybrać postać Stanisława Byliny – człowieka, którego życie przez kilka lat związane było z Gliwicami. Tak naprawdę niewielu z nas wiedziało, że w naszym mieście znajduje się rondo dr. Stanisława Byliny  oraz ulica nazwana jego nazwiskiem.

Kim był Stanisław Bylina? Jak wyglądał jego życiorys?  Jakie wiążą się z nim wspomnienia? W jaki sposób życie tego człowieka złączone jest z historią Gliwic? Na te i inne pytania postanowiliśmy znaleźć odpowiedzi, aby przybliżyć społeczności szkolnej postać tej wybitnej dla Gliwic (i nie tylko) postaci.  Utalentowany chłopak, dzielny żołnierz AK, wspaniały lekarz, ojciec pięciorga dzieci, człowiek, który nie zechciał współpracować z Polską Zjednoczoną Partią Robotniczą – to tylko niektóre ze słów, którymi można opisać Stanisława Bylinę.

Stanisław Bylina

Miejsca na mapie Gliwic, które upamiętniają Stanisława Bylinę – rondo i ulica nazwana jego nazwiskiem.

Państwowy Instytut Przeciwrakowy w Gliwicach (obecnie Gliwickie Centrum Onkologii) – miejsce, którego pierwszym dyrektorem był doktor Stanisław Bylina.