Wykład Bogusława Tracza

W dniu 5 października 2023 r. gościliśmy w naszej szkole historyka Bogusława Tracza, który przyjechał, aby opowiedzieć uczniom o życiu i działalności doktora Stanisława Byliny. Autor wpisów do Gliwickiego Leksykonu Historycznego w swojej prelekcji o lekarzu, zaznaczył, że doktor Bylina był niezwykle uzdolniony oraz skłonny do poświęceń. Wspomniał m.in., że w czasie II wojny światowej operował jednocześnie na trzech stołach operacyjnych. Pomagał pacjentom z wielkim zaangażowaniem. Po zakończeniu wojny, gliwicką onkologię, wyposażał w różne sprzęty niemal od podstaw.
Poprzez wykład doktora Tracza, uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat życia Stanisława Byliny. Po spotkaniu otwarcie przyznali, że spotkanie to wniosło nowe spojrzenie na postać doktora Byliny – poznali wiele nowych dla nich faktów z życia pierwszego dyrektora Państwowego Instytutu Przeciwrakowego.

Aneta Sojka, Klaudia Faber

Skip to content