Jaką funkcję pełnił Stanisław Bylina w Gliwicach?

Po wakacyjnej przerwie, w dniu 6 września 2023 roku w ramach lekcji języka polskiego, uczniowie kilku klas z naszej szkoły, zapoznali się z fragmentami tekstu autorstwa Bogusława Tracza, które zaczerpnięte zostały z Gliwickiego Leksykonu Historycznego. 
W czasie tych lekcji skupiliśmy się na zaprezentowaniu Stanisława Byliny jako osoby bardzo zaangażowanej w tworzenie Państwowego Instytutu Przeciwrakowego w Gliwicach. Nasi uczniowie dowiedzieli się między innymi – jaką ważną funkcję pełnił wyżej wymieniony doktor, jakie spotkały go problemy w związku z tym, że nie chciał przystąpić do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
  W ramach podsumowania zajęć, uczniowie otrzymali do wklejenia i podpisania  z zeszycie – wydrukowane zdjęcia przedstawiające Stanisława Bylinę, jego rodzinę oraz Państwowy Instytut Przeciwrakowy.
  Pomocna okazała się tablica, którą przygotowaliśmy na potrzeby projektu edukacyjnego – z najważniejszymi informacjami dotyczącymi postaci zasłużonego dla Gliwic lekarza oraz wspaniałego patrioty.

Aneta Sojka, Klaudia Faber

Skip to content