Siedemnaście zalet książki dla dzieci opracowała Szwedzka Akademia Literatury Dziecięcej.1.Książka pomaga nam rozwijać język
i słownictwo.
Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć
innych.

2.Książka rozwija myślenie.
Dostarcza nam pojęć myślowych
i nowych idei, rozszerza naszą
świadomość i nasz świat.

3.Książka pobudza fantazję,
uczy budować obrazy w wyobraźni.

4.Książka dostarcza nam wiedzy o innych
krajach i kulturach, o przyrodzie,
technice, historii, o tym wszystkim,
o czym chcielibyśmy dowiedzieć się
czegoś więcej.

5.Książka rozwija nasze uczucia i zdolność
do empatii.
Wyrabia w nas umiejętność wczucia się
w czyjąś sytuację.

6.Książka dodaje sił i zapału.
Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może
rozśmieszyć lub zasmucić. Może
pocieszyć i wskazać nowe możliwości.

7.Książka może stawiać pytania,
które angażują i pobudzają
do dalszych przemyśleń.

8.Książka uczy nas etyki. Skłania
do namysłu nad tym, co słuszne,
a co nie, co dobre, a co złe.

9.Książka może wytłumaczyć
rzeczywistość i pomóc w zrozumieniu
zależności.

10.Książka może udowodnić, że często
pytanie ma więcej niż jedną odpowiedź,
że na problem da się spojrzeć
z różnych stron. Może podpowiedzieć
inne sposoby rozwiązywania
konfliktów niż przemoc.

11.Książka pomaga nam zrozumieć siebie.
Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak
my, że mamy prawo do swoich odczuć
i reakcji, umacnia nasze poczucie
własnej wartości.

12.Książka pomaga nam zrozumieć innych.
Lektura książek pisarzy z innej epoki,
innego świata, i odkrywanie, że ich
myśli i odczucia nie różnią się od naszych,
buduje tolerancję dla innych kultur
i zapobiega uprzedzeniom.

13.Książka jest naszym towarzyszem
w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą
i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki
można ja wypożyczyć za darmo
i nie trzeba podłączać jej do prądu.

14.Książka jest częścią naszego dziedzictwa
kulturowego. Dzięki niej mamy wspólne
doświadczenia i punkty odniesienia.

15.Dobra książka dla dzieci, którą można
czytać na głos, przynosi radość dzieciom
i dorosłym. Buduje pomost
między pokoleniami.

16.Książka dla dzieci to pierwsze spotkanie
z literaturą – nieograniczonym światem,
z którego czerpiemy przez całe życie.
To bardzo ważne spotkanie, gdyż,
jeśli nie zostanie zmarnowane, pokaże,
ile może dać dobra literatura.

17Literatura dziecięca wzbogaca kulturę
kraju. Daje prcę wielu ludziom:
pisarzom, ilustratorom, wydawcom,
redaktorom, drukarzom, recenzentom,
księgarzom, bibliotekarzom…
Literaturę dziecięcą można rówież
eksportować przynosząc krajowi dochód
i uznanie za granicą.

Literatura dla najmłodszych

Dlaczego warto czytać książki?

Dlaczego powinniśmy czytać książki naszym pociechom? Wszyscy wiedzą, że czytanie bajek dzieciom ma mnóstwo zalet. Nie tylko pozytywnie wpływa to na rozwój maluszków, lecz także pomaga im lepiej zrozumieć otaczający je świat, buduje silną więź między nimi a rodzicami, a ponadto na całe życie kształtuje nawyk czytania.

Kiedy zacząć czytać dziecku bajki? Nie warto czekać, aż maluszek podrośnie i zacznie rozumieć więcej czy wypowiadać pierwsze słowa. Im wcześniej zaczniemy przygodę z czytaniem, tym lepiej. To właśnie czytanie stymuluje bowiem rozwój mowy – książeczki powinniśmy czytać już niemowlakowi. Ponadto najmłodszym dedykowane są np. książeczki kontrastowe, na których znajdują się jedynie czarno-białe obrazki czy książeczki wydające dźwięki albo posiadające rozmaite faktury, dzięki czemu stymulują wiele zmysłów jednocześnie. Maluchy są zainteresowane głównie obrazkami, dlatego pierwsze książeczki mają wiele ilustracji, a bardzo mało treści, niekiedy tylko pojedyncze wyrazy albo proste rymowanki.

Jakie książeczki wybrać? Bajki dla dzieci do czytania powinny być dopasowane do potrzeb i zainteresowań maluszków. Te dla niemowlaków muszą mieć dużo wyrazistych obrazków i grube, sztywne strony – dzięki temu nie zniszczą się tak szybko. Ważne jest też obserwowanie maluszka i jego reakcji na poszczególne książeczki. Niektóre mogą wydawać nam się ciekawe, jednak z jakiegoś powodu nie zainteresują dziecka i odwrotnie – często ulubioną książeczką malucha okazuje się pozycja z naszego punktu widzenia mniej ciekawa. Ilość tekstu też jest ważna – młodsze dzieci często nie są w stanie skupić się na zbyt rozbudowanych, wielowątkowych historiach. Istotny jest przekaz bajek, wartości, z którymi w ten sposób możemy zapoznać dziecko. Kupując książkę, zwłaszcza z większą ilością treści, warto najpierw samodzielnie ją przejrzeć, zwrócić uwagę na język, fabułę, ilustracje. Wartościowe historie to przede wszystkim te o przyjaźni, miłości, tolerancji, wdzięczności – maluch może czerpać z nich dobre wzorce i kształtować swoją wrażliwość. Książki dla najmłodszych powinny być również pełne ciekawych przygód, humoru (często zapominamy, że dzieci też mają poczucie humoru!). Jeśli nie jesteśmy jeszcze zbyt dobrze zaznajomieni z tematem książek dla dzieci, warto podpytać innych rodziców lub sprawdzić opinie w sieci. Poza znanymi nam z dzieciństwa, kultowymi już tytułami, które z biegiem lat nie tracą na aktualności, na rynku pojawiają się ciągle nowe propozycje, a wśród nich nierzadko prawdziwe perełki, które podbiły serca milionów dzieci i rodziców na całym świecie. Popularne stają się np. książeczki, które poruszają trudne tematy, unikają kulturowych stereotypów czy uczą, jak radzić sobie z emocjami. Nie dążą też do prezentowania nierealnie idealnej rzeczywistości. Kiedy widzimy, że nasza pociecha zmaga się z jakimś problemem – np. boi się czegoś, nie radzi sobie ze złością, nie rozumie pewnych emocji, a może straciła bliską osobę, pomocne mogą okazać się bajki terapeutyczne. Ciekawą opcją są też serie książeczek obrazkowych bez słów. Nie są to jednak zwykłe, pojedyncze obrazki, a pełne szczegółów plansze, przestawiające np. fragment miasta. Na ilustracjach równolegle toczy się mnóstwo historii – opowiadanie ich to doskonała zabawa na długie godziny.

Wpływ bajek na rozwój dziecka Jeśli chodzi o zalety czytania książek naszym pociechom, często nie zdajemy sobie sprawy, że jest ich tak wiele. Najogólniej – czytanie wspiera rozwój na wielu płaszczyznach, m. in. rozwój wyobraźni, empatii, ćwiczenie koncentracji i pamięci (co w późniejszych latach ułatwia naukę). Bajki pomagają lepiej zrozumieć otaczającą je rzeczywistość (nie bez powodu pierwsze książeczki są o codziennych czynnościach, jak jedzenie, przewijanie, zabawa, o rodzinie, o zwierzątkach domowych itd.), poszerzyć wiedzę o świecie, budować swój system wartości i kształtować wrażliwość moralną. Jak zostało już wspomniane, głośne czytanie dzieciom stymuluje rozwój mowy, wzbogacając zarówno czynny jak i bierny zakres słów. Książki skłaniają do samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków, analizowania. W późniejszym okresie dziecko łatwiej uczy się czytać – jest oswojone z literakami. Istotne jest również budowanie silnej więzi z rodzicem – maluch, któremu mama czy tata czyta bajkę, przytulając go i poświęcając mu swój czas, czuje się bezpieczny, ważny, kochany. Zaspakajamy więc w ten sposób potrzebę uwagi i miłości. To jedna z najlepszych form spędzania czasu razem z dzieckiem – jak wspólna zabawa czy gry, ponieważ wymaga zaangażowania. Warto więc uczynić z czytania codzienny rytuał. Szczególnie w dobie telefonów, gier komputerowych i bajek w telewizji jest to niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju naszych pociech.

Czy czytanie książek daje nam coś więcej poza rozrywką i wspomnieniem mile spędzonego czasu? Oczywiście, że tak! Czytanie książek ma też wiele innych zalet.

A to niektóre z nich: • Pozwala odnieść sukces Czytanie jest umiejętnością niezbędną we współczesnym świecie. Odgrywa znaczącą rolę we wszystkich fazach rozwoju człowieka. Osoby, które opanują tą umiejętność lepiej radzą sobie w życiu. Czytanie pozwala odnieść sukces nie tylko w szkole, ale także w dorosłym życiu. • Redukuje stres Czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca. Wystarczy 6 minut czytania, żeby zredukować uczucie stresu aż o 60%! Co ciekawe, czytanie książek redukuje stres: • Poprawia pamięć Podczas czytania powieści mamy mnóstwo rzeczy do zapamiętania – imiona bohaterów, ich charaktery, motywacje, historie, związki z innymi postaciami, miejsca, wątki fabularne, szczegóły. Dzięki czytaniu nasza pamięć pozostaje w dobrej kondycji. • Inspiruje Postaci fikcyjne mogą stanowić takie samo źródło inspiracji, co spotkanie z żywym człowiekiem. Inspirować może wszystko – aktywności, którym się oddają, miejsca, które odwiedzają, decyzje, które podejmują. • Rozwija wyobraźnię Mając przed oczami tylko literki, sami musimy wizualizować sobie to, co dzieje się w książce – nieczęsto są to nawet rzeczy, których nie możemy zobaczyć w świecie rzeczywistym! Czytanie, stymulując prawą półkulę mózgu, rozwija naszą wyobraźnię. • Poprawia skupienie i koncentrację Czytanie powieści wymaga od nas skupienia uwagi przez dłuższy czas, co zdecydowanie poprawia naszą zdolność do koncentracji. • Poszerza słownictwo Im więcej czytamy, tym większy mamy kontakt z różnorodnym, a nawet zupełnie nowym dla nas słownictwem. Taki kontakt samoistnie poszerza nasz własny zasób słów • Stymuluje mózg Warto czytać książki, żeby utrzymać swój mózg w dobrej formie. Mole książkowe mają 2,5 razy mniejszą szansę na rozwój Alzheimera, czytanie spowalnia także starczą demencję. • Rozwija wrażliwość na sztukę Ludzie czytający książki 3 razy częściej odwiedzają muzea i 2 razy częściej uczestniczą w koncertach. Również 2 razy częściej sami malują, fotografują i piszą. • Rozwija wrażliwość na innych ludzi Warto czytać, żeby rozwijać własną empatię. Zaangażowanie w fikcję literacką pozwala nam na postawienie się na miejscu drugiego człowieka i zrozumienie go. • Poszerza wiedzę Książki to ogromne skarbnice wiedzy o innych krajach, kulturach, historii, przyrodzie, o wszystkim, co nas interesuje. • Zwiększa zdolności analityczne Rozwiązywanie zagadek wymaga analizowania wydarzeń, faktów, motywacji postaci, stawiania tez, weryfikowania założeń. Zdecydowanie rozwija to zdolność do krytycznego i analitycznego myślenia. • Poprawia pisanie Im więcej czytasz dobrych pisarzy, tym lepiej możesz rozwijać własny styl. Nie wspominając o tym, że częsty kontakt z tekstem pisanym uczy poprawności gramatycznej czy ortograficznej. • Pomaga zasnąć Stworzenie wieczornego rytuału z książką daje naszemu ciału sygnał, że pora się zrelaksować i przygotować do snu. • Kształtuje osobowość Czytanie pozwala nam postawić się w różnych sytuacjach, w których na co dzień do tej pory się nie znaleźliśmy. Otwiera nas na nowe doświadczenia i rozszerza horyzonty, kształtując nas samych.

Takie argumenty mogą chyba tylko zachęcić nas do tego, żeby czytać jak najwięcej, prawda?

Źródło: https://alicjamakota.pl/dlaczego-warto-czytac-ksiazki/

Skip to content