GLIWICKI TYGIEL KULTUR I SMAKÓW 17 LISTOPADA 2023 ROKU

GLIWICKI TYGIEL KULTUR I SMAKÓW 17 LISTOPADA 2023 ROKU

 Już po raz ósmy spotkaliśmy się na Gliwickim Tyglu Kultur i Smaków. Założeniem Gliwickiego Tygla Kultur i Smaków jest zapobieganie wykluczeniu społeczności romskiej. Dlatego impreza opiera się na pomyśle przybliżenia kultury i tradycji Romów. Co roku, kilka miesięcy przed spotkaniami Gliwickiego Tygla, organizowany jest Wojewódzki Konkurs Plastyczny pod nazwą „Romskie Bajanie”, objęty honorowym patronatem Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Od samego początku do Gliwickiego Tygla, skoncentrowanego na promocji kultury romskiej, Szybko jednak organizatorzy otworzyli się na inne kultury obecne w Gliwicach. dołączali się przedstawiciele i środowiska mocno obecnych w naszym regionie kultur: niemieckiej, śląskiej i ukraińskiej. Dlatego podczas spotkania w CH FORUM mogliśmy spotkać się z pokazami tych wszystkich mniejszości.

Podczas naszej wielokulturowej imprezy swoje umiejętności zaprezentowali przedstawiciele gliwickich placówek oświatowych, takich jak:

  • Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 12, przedstawił bogaty program artystyczny, promujący przede wszystkim kulturę i tradycję Romów, ponadto zobaczyliśmy występy dzieci w języku niemieckim, francuskim, angielskim oraz ukraińskim. Występy wzbogacił pokaz tańca śląskiego. Kulturę romską zaprezentowała świetlica integracyjna „Pod lipami” dla dzieci romskich i nieromskich z terenu dzielnicy Zatorze, pokazem tańca romskiego wykonanego przez młodszą wersję naszego zespołu tanecznego Romane Cierchenia. Stowarzyszenie EkoGim10, działające przy naszej szkole zaprosiło na występ solistkę Chanelę z Kędzierzyna – Koźla.
  • Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 6, przedstawił taniec z szarfami
  • Zespół Szkół i Placówek Oświatowych nr 1, dzieci – przedstawiciele mniejszości ukraińskiej, pokazali swoją kulturę poprzez śpiew, taniec i recytację wiersza ukraińskiego poety.

Kulminacyjnym punktem naszej imprezy integracyjnej było rozdanie nagród dla zwycięzców Wojewódzkiego konkursu plastycznego „Romskie bajanie”, objętego honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach. Uroczystego wręczenia nagród dokonała pani Barbara Olchawa, dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 12 oraz pani Żaneta Matela, wicedyrektor naszego Zespołu oraz pani Magdalena Kwiatkowska, prezes Stowarzyszenia EkoGim10 w Gliwicach i jednocześnie asystent edukacji romskiej, zatrudniony w tejże placówce.

Nagrody otrzymali:

Grupa wiekowa 6 – 8 lat

Wyróżnienia:

Agata Lukosek ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Siemianowicach Śląskich/opiekun Joanna Miłek

Aleksandra Dudka z Zespołu   – Przedszkolnego nr 3 w Gliwicach/opiekun Elżbieta Kwiatkowska

Bartosz Krzemień ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Bytomiu/opiekun Beata Michalska

III miejsce

Milena Andruszkiewicz z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 6 w Gliwicach/opiekun Magdalena Penkala

II miejsce

Anna Astafieva z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 3 w Gliwicach/opiekun Anna Cichocka

I miejsce

Olivia Adebmi z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 11 w Gliwicach/opiekun Ewa Żakowska

Grupa wiekowa 9 – 11 lat

Wyróżnienia:

Wiktoria Krzemień ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Bytomiu/opiekun Beata Michalska

Ewa Soczewińska z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Gliwicach/ opiekun Iwona Bogatko

Wiktor Czerwiński ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Bytomiu/ opiekun Beata Michalska

III miejsce

Antonina Goleśny z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 9 w Gliwicach/opiekun Jadwiga Żabiałowicz

II miejsce

Hanna Melka z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 12 w Gliwicach/opiekun Karolina Kopacz

I miejsce

Tymur Klymyk z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 12 w Gliwicach/opiekun Karolina Kopacz

Grupa wiekowa 12 lat i powyżej

Wyróżnienia:

Martyna Padoł z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 12 w Gliwicach/opiekun Ewa Hunia

Alicja Podstawska z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Gliwicach/opiekun Iwona Bogatko

Magdalena Łomnicka z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Gliwicach/opiekun Iwona Bogatko

III miejsce

Danuta Herczyńska – Ziobro z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 6 w Gliwicach/opiekun Aneta Piątek

II miejsce

Magdalena Przeradzka z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Gliwicach/opiekun Iwona Bogatko

I miejsce

Aleksandra Zdziebko ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Bytomiu/opiekun Beata Michalska

Jak co roku zostały ufundowane przez Stowarzyszenie  EkoGim10, nagrody specjalne, które zostały wręczone przez prezesa Stowarzyszenia EkoGim10 panią Magdalenę Kwiatkowską oraz panią Barbarę Olchawę, dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 12 w Gliwicach, a także panią Żanetę Matela, wicedyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 12 w Gliwicach.

Nagrody specjalne otrzymali:

Grupa wiekowa 6 – 8 lat

Filip Jurczak z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 6 w Gliwicach/opiekun Magdalena Zbytek

Grupa wiekowa 9 – 11 lat

Matylda Kruk ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 w Gliwicach/opiekun Joanna Gakan

Grupa wiekowa 12 lat i powyżej

Anna Kokhtenko z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 12 w Gliwicach/opiekun Karolina Kopacz

Kolejną i zarazem bardzo intersującym aspektem naszej imprezy była możliwość skosztowania przysmaków kuchni romskiej, niemieckiej oraz śląskiej. Oczywiście wszystkie te przysmaki były dostępne dla każdego nieodpłatnie.

W okresie od 14 listopada 2023 do 21 listopada 2023, można było podziwiać nagrodzone prace. Które były wystawione w CH Forum koło restauracji Grycan.

SERDECZNE PODZIĘKOWANIA DLA CENTRUM HANDLOWEGO FORUM, KTÓRY NIE TYLKO UDOSTĘPNIŁ SCENĘ I POTRZEBNE REKWIZYTY, ALE RÓWNIEŻ ZAPEWNIŁ SŁODKI POCZĘSTUNEK DLA NASZYCH WYKONAWCÓW.

Serdecznie podziękowania dla osób, które włączyły się w przygotowania tak ważnego wydarzenia.

IMPREZA OTRZYMAŁA DOFINANSOWANIE ZE ŚRODKÓW PROGRAMU INTEGRACJI SPOŁECZNEJ I OBYWATELSKIEJ ROMÓW NA LATA 2021-2030

 

 

 

Skip to content