Świetlica integracyjna dla dzieci romskich i polskich „Pod lipami”

Czas działania: 16.09.2019 do 14.12.2019

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁANIA ŚWIETLICY INTEGRACYJNEJ

NAJNOWSZE WPISY:

WARSZTATY DLA DZIECI Z ROMOLOGII

ROMSKIE MIKOŁAJKI

ZACZAROWANA CHATA W SP15

GLIWICKI TYGIEL KULTUR I SMAKÓW

WYCIECZKA DO KOPALNI SOLI W BOCHNI

ROZSTRZYGNIĘCIE IV EDYCJI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „ROMSKIE BAJANIE”

Od 16 września 2019 r. przy naszej szkole po raz  kolejny ruszyła świetlica integracyjna dla dzieci romskich i polskich „Pod lipami”. W tym semestrze zapisało się 52 uczestników, z czego 34 to dzieci pochodzenia romskiego. Ponadto w naszych zajęciach bierze udział  20 sympatyków.

Działamy 3 razy w tygodniu: poniedziałki, środy i piątki.
W poszczególne dni naszym uczestnikom oferujemy następujące zajęcia :

Poniedziałek:

Od godz.: 13:30 – 15:00 otrzymują wsparcie uczniowie pochodzenia romskiego ( jeżeli dziecko pochodzenia nie romskiego zgłosi się o pomoc, w miarę możliwości otrzymuje wsparcie). Jednakże staramy się aby ten czas przeznaczony był dla dzieci romskich, gdyż one pomimo przyjaznej atmosfery w szkole borykają się z problemami, o których niekoniecznie muszą wiedzieć osoby z poza ich środowiska.

Od godz.: 15:00 do 18:00 kierujemy do wszystkich uczestników i sympatyków naszej świetlicy. Dzieci mają do wyboru różne zajęcia: odrabianie zadań domowych, zajęcia artystyczne, zajęcia praktyczno – techniczne , sportowe.

Środa:

Od godz.: 13:30 do 15:00 tak jak w poniedziałek – czas dla dzieci pochodzenia romskiego

Od godz.: 15:00 do 18:00 do wyboru mamy następujące zajęcia: odrabianie zadań domowych, zajęcia praktyczno – techniczne, zajęcia artystyczne, rękodzielnicze (nowość), komputerowe oraz rozwijające procesy myślowe – gry logiczne.

Piątek:

Od godz.: 13:30  do 15:00 to samo wsparcie, co w poniedziałek i środę.

Od godz.: 15:00 do 18:00 – odrabianie zadań domowych, zajęcia praktyczno techniczne, rękodzielnicze, robotyczne. Dodatkowo między 16:00 a 19:30 prowadzone są treningi zespołu Romane Cierchenia, który promuje kulturę i tradycję romską w szkole jak i poza nią.

W każdych zajęciach uczestniczy asystent edukacji romskiej.

Kadra naszej świetlicy „Pod lipami” w okresie od 16.09.2019 do 14.12.2019

Kierownik świetlicy i asystent edukacji romskiej:
Magdalena Kwiatkowska

Nauczyciele świetlicy:

Izydora Antczak: odrabianie zadań domowych, zajęcia praktyczno – techniczne
Joanna Śliwińska: zajęcia artystyczne
Elżbieta Borowiecka: zajęcia sportowe
Anna Dobranowska : rękodzieło
Stanisław Dumanowski: zajęcia komputerowe oraz robotyka
Justyna Skowronek: gry logiczne
Ewa Czerwień – Skipiała: choreograf zespołu Romane Cierchenia
Inga Mirga: instruktor romski – opiekun zespołu Romane Cierchenia Marzena Menżyk: asystent edukacji romskiej
Teresa Kamińska, która dba  porządek na naszej świetlicy.

Nasza świetlica działa dzięki dotacji  udzielonej w ramach Programu Integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014 – 2020.