Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Każdego roku – 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Ustanowiono go z inicjatywy przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest propagowanie wiedzy wśród ludzi o problemach osób zmagających się z tym zaburzeniem.

Symbolem solidarności z osobami ze spektrum autyzmu jest kolor niebieski. W Polsce na niebiesko, w poprzednich latach, zaświeciły się m.in. Pałac Kultury i Nauki, most Śląsko-Dąbrowski, gmach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie czy Katowicki Spodek, a w dużych sieciach handlowych istnieją tak zwane „ciche godziny”, podczas których osoby o trudnościach w odbiorze świata mogą w ciszy, bez dodatkowych bodźców, zrobić zakupy.

A czym jest autyzm? To zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. Wcześnie rozpoznany (najlepiej do 3 roku życia) daje największe możliwości na prowadzenie właściwej terapii i szansę dla wielu dzieci na względnie normalne życie.

Zaburzenie ze spektrum autyzmu we wczesnym stadium objawia się w następujący sposób:

· unikaniem kontaktu wzrokowego z innymi osobami,

· brakiem gaworzenia przez niemowlę,

· brakiem reakcji na imię,

· opóźnionym rozwojem mowy, brakiem mowy,

· trudnościami z inicjowaniem i podtrzymywaniem rozmowy,

· brakiem gestu wskazywania u małego dziecka,

· trudnościami w wyrażaniu i rozumieniu uczuć własnych i innych osób.

W dniu 2 kwietnia każdy może wyrazić swą solidarność z osobami z autyzmem poprzez: – oświetlenie domu na niebiesko, – nałożenie ubrania w kolorze niebieskim lub użycie innego gadżetu w tym kolorze, – dodania niebieskiej żarówki lub puzzla do swego profilu na facebooku lub stronie www.

Bądźmy w tym dniu razem! Zaświećmy na niebiesko!

Opracowanie: Katarzyna Jakubowska

Skip to content