Gliwicki Tygiel Kultur i Smaków

W dniu 23 listopada 2018 r. na deskach sceny w Centrum Handlowym  Forum w Gliwicach odbył po raz trzeci dzień kultury i tradycji romskiej. W tym roku rozszerzyliśmy nasze działania w kierunku promowania innych mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących nasze miasto: mniejszość niemiecka, mniejszość ukraińska.

Organizatorami naszego Tygla byli: Stowarzyszenie EkoGim10, Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 12 oraz Centrum Handlowe Forum. Wsparcia finansowego udzielili: Śląski Urząd Wojewódzki przyznał środki w ramach Programu Integracji Społeczności Romskiej na lata 2014 – 2020 oraz Miasto Gliwice.

• Nasz Tygiel był pełen kolorów i odcieni różnych kultur, pełen smaków, dźwięków i obrazów. Każdy z gości miał okazję spróbować smakołyków kuchni: romskiej, ukraińskie i niemieckiej.

Podczas występów nasi goście mogli zobaczyć:

• Występ dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 7 i Szkoły Podstawowej nr 15, które przybliżyły nam kulturę ukraińską.
  • Dzieci z zespołu regionalnego działającego przy Szkole Podstawowej nr 3 przedstawiły nam kulturę śląska.
  • Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej Tęcza zaprezentowali „Balladę Cygańską”
  • Zespół Romane Cierchenia, działający przy świetlicy integracyjnej „Pod lipami” przybliżył nam tradycyjny taniec i śpiew romski
  • Kolejną atrakcją było wręczenie nagród przyznanych za udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Romskie bajanie” pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty, który odbył się już trzeci raz.
  • Na zakończenie wystąpiła ze swoim recitalem Teresa Walerjańska, która przez całe życie pasjonowała się muzyka i kulturą mniejszości romskiej.