Romskie Bajanie – konkurs plastyczny

Konkurs plastyczny „Romskie bajanie”
Rusza dziewiąta edycja wojewódzkiego konkursu plastycznego „Romskie bajanie”, który jest objęty patronatem honorowym Śląskiego Kuratora Oświaty.
Celem naszego konkursu jest:

• Integracji uczniowskiej społeczności romskiej z dziećmi o polskich korzeniach, z zachowaniem odrębności kulturowej każdego środowiska
  • Popularyzacja wiedzy o Romach, a szczególnie folkloru i kultury
  • Budowa pozytywnego wizerunku społeczności romskiej
  • Promocja kultury, nauka jej odbioru
  • Poszerzanie horyzontów myślowych.
    Nasz konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów szkół podstawowych województwa śląskiego. Swoim działaniem chcemy przybliżyć społeczności większościowej kulturę, tradycję i wartości mniejszości romskiej. Pragniemy, aby młode pokolenie było wychowane w duchu tolerancji dla innych narodowości. Naszym pragnieniem jest budowanie relacji pomiędzy odmiennymi kulturowo osobami a grupami w miejscu nauki i zabawy poprzez szacunek i tolerancję. Jesteśmy przekonani, że forma jaką przyjął nasz konkurs plastyczny „Romskie bajanie” jest właśnie najlepszym nośnikiem do budowania tolerancji między społecznościami.
    W tym roku do wyboru mamy dwie bajki: „Lis” i „Matka Słońca Przed Wielu” oraz opowieść z historii i tradycji kultury romskiej „Pieśń cygańska z Papuszy głowy ułożona”.
    Prace będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych:
    6 – 9 lat
    10 – 12 lat
    Powyżej 12 lat.
    Prace prosimy przesyłać na adres:
    Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 12
    ul. Lipowa 29
    44 – 100 Gliwice z dopiskiem „Romskie bajanie”
    lub składać w sekretariacie szkoły w terminie do 31 października 2024 r.
    Rozstrzygnięcie nastąpi 22 listopada 2024 r.
    W załączeniu wszystkie potrzebne dokumenty.
    Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkie szkoły podstawowe z województwa śląskiego.
    Magdalena Kwiatkowska
    asystent edukacji romskiej