Konferencja edukacyjna ” Społeczność romska- tradycja i współczesność ” V edycja 6 czerwca Lublin

Konferencję otworzyła P. Monika Lipińska Zastępca Prezydenta ds. Społecznych.
Historię i integrację Romów przedstawił prof. dr hab. Grzegorz Janusz, kierownik Katedry Systemów Politycznych i Praw Człowieka z Wydział Politologii i Dziennikarstwa w Lublinie. Natomiast P. Jacek Milewski pisarz, dziennikarz, współzałożyciel i dyrektor jedynej w Polsce szkoły romskiej , opowiedział nam o nieznanym świecie, który jest tuż obok, na wyciągnięcie ręki, ale jak dotąd nadal pozostaje tajemniczy.
Następnie P. dr Małgorzata Milewska reprezentująca MSW i A przedstawiła edukację dzieci ze społeczności romskiej w kontekście polskim i europejskim.
Kolejne działania i projekty samorządowe na rzecz społeczności romskiej, prezentacje doświadczeń wybranych miast zaprezentowali przedstawiciele Urzędu miasta Lublina- Dyrektor Departamentu Oświaty i Wychowania Ewa Dumkiewicz- Sprawka oraz dyr. Szkoły Podstawowej Specjalnej Alicja Dudek. Anna Szalast dyr. Miejskiego Ośrodka Rodziny oraz P. Grażyna Winiarska, prezes Stowarzyszenia Chełmska Roma przedstawili swoje działania na rzecz społeczności romskiej, opowiedziały o swoich problemach i sposobach ich rozwiązywania.
Przyszła kolej na asystentów romskich: Iza Stankiewicz z Elbląga, Magdalena Kwiatkowska z Gliwic, Agnieszka Szczerba z Jasła, Inga Mirga z Kędzierzyna-Koźla, Edyta Jaśkowiak z Krakowa, Bogdan Szczerba i Dorota Szczepańska z Lublina.
Każdy z nich omówił realizowane projekty, przedstawił dobre praktyki i podzielił się swoim doświadczeniem zawodowym. Konferencję zakończyła dyskusja nt. Wyzwańi możliwością wspópracy z mniejszością romską i nastąpiło podsumowanie spotkania.
Magdalena Kwiatkowska