Gimel – bierz wszystko!

W marcu pierwszoklasistki i pierwszoklasistki uczestniczyły w nietypowej lekcji matematyki w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach. Dzieci zapoznały się z drewnianym dreidlem, który w jidisz oznacza bączka, czyli niewielką zabawkę wykonaną z drewna lub innego materiału. Na jej czterech ścianach znajdują się cztery hebrajskie litery: “nun”, “gimel”, “hej” i “szin”. Gra toczy się zazwyczaj o słodycze. Oprócz tego dzieci poznały legendę o niesamowitym cudzie i żydowskie święto Chanuka. 

Była to niesamowita kulturowa podróż do dawnego domu przedpogrzebowego przy nowym cmentarzu żydowskim w Gliwicach, podczas której dzieci zgłębiły historię regionu we wnętrzach budynku z początku XX wieku.

#dreidl, #jewisz, #DomPamięćiŻydówGórnośląskich, #Gliwice  

Piotr Biesiada

Skip to content