Realizacja grantu “W tyglu kultur”

Różnorodność, która wzbogaca

Od zawsze wiadomo, że Gliwice to miasto wielokulturowe. Na jego dzisiejszy kształt wpływ miały zarówno zawirowania historyczne jak i aktualna polityka miasta, świadomie otwierająca bramy dla osób przybywających z zagranicy.

Obecnie na terenie miasta poza Polakami zamieszkują osoby, które mówią o sobie, że są Ślązakami, Niemcami, Romami. Coraz większą populację stanowią osoby, przybyłe do naszego miasta z Ukrainy, Korei, Japonii, Hiszpanii i wielu innych państw.

W ramach działań podejmowanych przez miasto Gliwice w celu stworzenia atmosfery sprzyjającej wszystkim mieszkańcom, realizowane są działania mające na celu integrację mniejszości narodowych i etnicznych.

Jednym z takich działań jest realizacja w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 12 w Gliwicach  grantu „W tyglu kultur”, dofinansowanego przez  Ministerstwa Edukacji Narodowej, w ramach zadania publicznego „Wspieranie inicjatyw edukacyjnych w szkolnym środowisku wielokulturowym”.

Celem projektu jest przygotowanie placówki na przyjęcie uczniów, wywodzących się z różnych kręgów kulturowych oraz integracja społeczności Zespołu. W ramach podjętych działań opracowaliśmy broszurę, skierowaną do rodziców i uczniów przybywających do nas z zagranicy, w której ujęliśmy podstawowe informacje na temat polskiego systemu edukacji wraz z krótkim przewodnikiem po szkole.

Nasi nauczyciele wzięli udział w warsztatach, na których pogłębili swoją wiedzę na temat problemów, z jakimi mogą się zetknąć przyjmując uczniów z innych kultur, wypracowali również materiały, które będą wykorzystywane podczas zajęć integracyjnych w klasach.

Nie jest prawdą, że uczniowie wywodzący się z mniejszości, np.  romscy czy ukraińscy to zagrożenie i problem. Często są bardzo dobrymi uczniami, wzbogacającymi nas o nowe doświadczenia. Budują naszą świadomość i wiedzę o historii i kulturze. Nasi uczniowie, pod opieką nauczycieli opracowali  i nagrali filmy, opisujące stroje i prezentujące tańce narodowe: śląski, ukraiński i romski. Warto je obejrzeć na stronie www.zsp12.gliwice.pl, stanowią bowiem wartościowy materiał poglądowy pomocny przy nauce tańców, która może być realizowana z uczniami szkół podstawowych.

Promując kulturę romską zorganizowaliśmy konkurs plastyczny, objęty patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty – nagrodzone prace można obejrzeć na naszej stronie. Pula nagród przekroczyła 3000 zł.

Uczniowie, uczący się języków mniejszości: niemieckiego lub ukraińskiego oraz uczniowie ukraińscy w ramach lekcji języka narodowego przygotowali filmy, na których prezentują swoje osiągnięcia. Filmy te zostały przygotowane z okazji Dnia Kultur, organizowanego w listopadzie naszej szkole.

Cieszymy się, że naszą społeczność buduje coraz więcej kultur, bo dzięki temu wzbogaca się nasza wiedza a uczniowie są lepiej przygotowani do życia w społeczeństwie wielokulturowym, które powstaje za sprawą świata otwartych granic.

Podczas realizacji grantu współpracowaliśmy z uczestnikami zajęć świetlicy integracyjnej „Pod lipami”, działającą przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 12 w Gliwicach, zespołem Pieśni i Tańca „Siemianowice”, działającym przy Siemianowickim Centrum Kultury oraz Zespołem Dyvograj z Brodów na Ukrainie.