GLIWICKI TYGIEL KULTUR I SMAKÓW

GLIWICKI TYGIEL KULTUR I SMAKÓW 21 LISTOPADA 2019

MIEJSCE: CH FORUM UL. LIPOWA 1 GLIWICE

W dniu 21 listopada 2019 r. w godzinach od 16:00 do 21:00 mogliśmy po raz czwarty wziąć udział w integracyjnej imprezie kulturalnej poświęconej mniejszościom narodowym i etnicznym zamieszkującym miasto Gliwice.

Dzięki gościnności CH Forum po raz drugi gościliśmy na deskach sceny głównej Forum, która została udostępniona nam nieodpłatnie, a nasi darczyńcy wsparli na jeszcze sprzętem nagłaśniającym wraz z obsługą i słodkim poczęstunkiem dla naszych małych i dużych artystów.

Na scenie mogliśmy zobaczyć przedszkolaków z Zespołu Przedszkoli Miejskich nr 4, Przedszkola Międzynarodowego „Stokrotka”, a także z Przedszkola Miejskiego nr 7. Ponadto obejrzeliśmy występy uczniów z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 12, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4, a także mogliśmy usłyszeć śpiew uczestniczki Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tęcza”. Dzięki tym uczestnikom mogliśmy usłyszeć prezentacje w języku niemieckim, francuskim, japońskim, ukraińskim oraz śląskim.

Kolejnym występem zaszczycił nas integracyjny zespół „Romane Cierchenia”, który działa przy świetlicy integracyjnej dla dzieci romskich i polskich „Pod lipami”. Zespół ten zaprezentował taniec romski, współczesny oraz mieliśmy okazję usłyszeć piosenki w języku romskim.

Dodatkową atrakcją była możliwość skosztowania tradycyjnych potraw serwowanych przez kuchnię romską, ukraińską oraz śląską.

I tak: z potraw kuchni romskiej: bigos z kiszonej kapusty z ryżem, romskiej herbaty i mięsa upieczonego z mieszanką przypraw, której nie kupimy w sklepie; z potraw kuchni ukraińskiej: barszcz ukraiński, pierogi ukraińskie i inne przysmaki; z kuchni śląskiej: kluski śląskie, mięso w sosie, niebieską kapustę oraz śląski kołacz z serem i makiem.

Gwiazdą wieczoru był zespół „Dywograj” z miasta Brody na Ukrainie. Swoim występem zaskoczył nas wszystkich, prezentując wysokiej klasy kunszt artystyczny. Mamy nadzieję, że nie było to nasze jedyne spotkanie z tym zespołem.

Do zobaczenia za rok, w tym samym miejscu. 

Magdalena Kwiatkowska

Skip to content