Narodowe Czytanie

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta – tak zaczyna się wpis na stronie głównej akcji Narodowe  Czytanie. W tym roku czytaliśmy wspólnie 8 Nowel polskich:

1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Reprezentanci naszej szkoły – uczniowie klasy 6a, klasy 5a i 5b wraz z opiekunami: panią Małgorzatą Drzewiecką, panią Anną Dobranowską oraz panią Grażyną Miętus wzięli udział w tej ogólnopolskiej akcji i wspólnie czytali fragmenty następujących nowel: „Dobra pani”, „Dym” oraz „Sachem”. Jako miejsce wspólnego czytania obrali Biblioforum.  Od kilku lat tam właśnie uczestnicy akcji spędzają czas w pierwszą sobotę września, aby słuchać fragmentów lektur w wykonaniu rówieśników i opiekunów. Atmosfera jest zawsze bardzo przyjazna.

Podczas tegorocznej edycji na udział w akcji zgłosiło się 25 uczniów i uczennic z SP15. Wszyscy bardzo starannie przygotowali się do recytacji wybranych fragmentów.

Na zakończenie spotkania – z inicjatywy pań pracujących w Biblioforum –  uczniowie otrzymali dyplom i pozowali do pamiątkowego zdjęcia.

Grażyna Miętus