Wycieczka klas drugich do Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu

„Hej, w kopalni praca wre, górnicy pracują.
Całe noce, całe dnie węgiel wyrąbują…”

 

7 grudnia z okazji Barbórki dzieci z klasy IIa oraz IIb wzięły udział w wycieczce do Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.

Dzieci wzięły udział w prelekcji prowadzonej przez górnika, który opowiadał o pracy górnika oraz zwrócił uwagę na galowy strój górnika wraz ze wszystkimi specyficznymi elementami, które tworzą
w całości eleganckie a zarazem pełne tradycji ubranie górnika.

Z aktywnością i zaangażowaniem dzieci wzięły udział w warsztatach BAJTEL SZYCHTA. Mogły wówczas poczuć zalążek pracy górnika w kopalni. Po otrzymaniu odpowiedniego stroju oraz sprzętu dzielnie walczyły ze ścianą kopalni wyrąbując węgiel, przerzucając go w wyznaczone miejsce, piłowanie metodą „moja – twoja” oraz podejmowały próbę skręcenia rur. Zabawy było co niemiara, a uśmiech na twarzach dzieci wywoływała wzajemnie twarz współtowarzysza zabawy, która była umorusana pyłem węglowym.

Ponadto odbyły krótką podróż kolejką w podziemiach kopalni, podjęły próbę przedostania się wąskimi korytarzami kopalni oraz miały okazję przeprowadzić zaimprowizowaną akcje ratunkową. Nie zabrakło również okazji do spotkania ze skarbnikiem kopalni, który czuwał nad ich bezpieczeństwem – jak historia nakazuje – było to niezwykłe spotkanie i bez wątpliwości niektórym na długo utkwi w pamięci.

   

Skip to content