2 kwietnia – ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU – DZIEŃ WIEDZY O AUTYZMIE

Każdego roku – 2 kwietnia obchodzony jest ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI

AUTYZMU. Ustanowiono go z inicjatywy przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest propagowanie wiedzy wśród ludzi o problemach osób zmagających się z tym zaburzeniem.

A czym jest autyzm? To zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby dotknięte autyzmem inaczej odbierają świat, mają problemy z komunikacją, czy prawidłowym nawiązywaniem relacji społecznych, często skupiają się na stereotypowych zainteresowaniach.

Symbolem integracji z osobami ze spektrum autyzmu jest kolor niebieski. W Polsce na niebiesko, w poprzednich latach, zaświeciły się m.in. Pałac Kultury i Nauki, most Śląsko-Dąbrowski, gmach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie czy katowicki Spodek, a w wielu sklepach istnieją tak zwane „ciche godziny”, podczas których osoby zmagające się z objawami tego zaburzenia, mogą w ciszy, bez dodatkowych bodźców, zrobić spokojnie zakupy.

W tym roku dzień 2 kwietnia przypada w niedzielę i pomimo dnia wolnego od zajęć szkolnych, każdy może wyrazić swą solidarność z osobami z autyzmem poprzez: – oświetlenie domu na niebiesko, – nałożenie ubrania w kolorze niebieskim lub użycie innego gadżetu w tym kolorze,

– rozpowszechnienie logo akcji w Internecie (np. na Facebooku),

– wsparcie finansowe organizacji działających na rzecz osób z autyzmem, np. przekazując im 1% swojego podatku.

Opracowanie: Katarzyna Jakubowska

Skip to content