„DZIECKA PRAWA TO WAŻNA SPRAWA, DZIECKA PRAWA TO NIE ZABAWA”

W piątek, 19 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Wydarzenie było organizowane z okazji przypadającej 20 listopada rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Dzień ten jest szczególny, przypomina bowiem, że każdy powinien zwracać uwagę na dzieci i ich prawa. Konwencja o Prawach Dziecka przyjęta przez ONZ w 1989 roku gwarantuje wszystkim dzieciom na świecie ich prawa, a ich znajomość pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka.

Nasze przedszkolaki aktywnie włączyły się w obchody Dnia Praw Dziecka. Obejrzały film edukacyjny przybliżający  w sposób zrozumiały dla dzieci zapisy Konwencji, wysłuchały wiersza Marcina Brykczyńskiego „O prawach dziecka”, wspólnie odśpiewały piosenkę tematyczną, kolorowały kolorowanki związane z poszczególnymi zagadnieniami Konwencji.

Dzieci wystosowały również prośbę do Rodziców, którzy są najważniejszym  autorytetem i wzorem do naśladowania dla każdego dziecka.

Aleksandra Janik