“Polska na niebiesko” – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – 2 kwietnia

Zbliża się Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Osoby z tym zaburzeniem żyją obok nas, zatem warto wiedzieć więcej, by rozumieć…

W obchody tego dnia włącza się kampania “Polska Na Niebiesko” pod hasłem “Autyzm. Odmień moją historię” to  sposób na mówienie o tym, z czym zmagają się na co dzień osoby ze spektrum – o samotności, niewiedzy, bezsilności – wyjaśniają organizatorzy. “Polska Na Niebiesko” ma swój finał 2 kwietnia. Celem kampanii jest zwiększenie wiedzy społeczeństwa o autyzmie oraz tolerancji dla osób w spektrum, a także pokazanie, że osoby z autyzmem nie powinny żyć na marginesie, a tak się niestety dzieje.

Badania przeprowadzone w gronie osób z autyzmem pokazały, że dla 77% z nich opuszczenie domu jest stresujące, a 52% w ogóle unika wychodzenia z mieszkania. Fundacja JiM w trakcie akcji chce więc tłumaczyć czym tak naprawdę jest autyzm i jak można pomóc osobom z tym zaburzeniem. Dlaczego? Ponieważ specyficzne objawy autyzmu bardzo często spotykają się z negatywnym odbiorem – co 10 osoba z autyzmem doświadczyła czynnej agresji obcych osób w miejscu publicznym z powodu swoich reakcji. Jedyną drogą do głębokiej zmiany społecznej jest edukacja, apelowanie i zrozumienie świata autystów. Autyzm jest bowiem coraz większym problemem społecznym. W Polsce dramatycznie rośnie liczba dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu – diagnozuje się je już u 1 na 100 dzieci. zatem nie bądźmy obojętni, starajmy się zrozumieć…

Katarzyna Jakubowska

Szczegóły na stronie: https://jim.org/polskananiebiesko/

Skip to content