Europejski Dzień Logopedy

Europejski Dzień Logopedy obchodzony jest 6 marca we wszystkich krajach Unii Europejskiej. W Polsce dopiero od 2007 roku, a jego data związana jest z założeniem Komitetu Łącznikowego Terapeutów Mowy Unii Europejskiej we Francji w 1988 roku. Ostatecznie pomysłodawcą wydarzenia była w 2004 roku organizacja CPLOL zrzeszającą logopedów i terapeutów językowych z całej Europy. Jego celem było podniesienie rangi terapeutów mowy oraz zwrócenie uwagi na problemy w komunikowaniu się, które występują bez względu na kraj pochodzenia.

 Dzień ten ma za zadanie uhonorować wszystkich pracujących nad dykcją, wymową i poprawnym wysławianiem się. Jego celem jest też uzmysłowienie rodzicom, że prawidłowo rozwinięta mowa jest podstawą opanowania umiejętności czytania i pisania oraz jak ważna jest wczesna konsultacja i terapia u specjalisty. Z tej okazji w naszym kraju organizowany jest Dzień Bezpłatnej Diagnozy Logopedycznej, a także inne wydarzenia, które mają zachęcić do prawidłowego mówienia i zabaw słowem.

W naszej Placówce również włączamy się co roku w tę inicjatywę. Dzieci uczestniczą w szeregu imprez i zabaw związanych z logopedią. Ze względu na sytuację epidemiczną w tym roku dzieci wzięły udział w konkursie on-line zorganizowanym przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Gliwicach: „Domowe zabawy logopedyczne”. Czekamy do 6 marca na efekty, bo właśnie wtedy nastąpi wręczenie dyplomów i nagród niespodzianek. Oprócz tego, jak w ubiegłym roku, będzie można wyrazić swoje zdanie w quizie: „Jak oceniam zajęcia logopedyczne?” – do napisania, przekazania i przyklejenia na drzwiach sali logopedycznej.  Serdecznie zapraszam!

Domowe Zabawy Logopedyczne

Katarzyna Jakubowska, logopeda

Skip to content