Dzień Kultur w ZSP12

Organizowana od kilku lat integracyjno-kulturalna impreza „Gliwicki tygiel kultur i smaków” wpisała się już na dobre w tradycję naszej szkoły. W tym roku pomimo pandemii, która uniemożliwia nam spotkanie się w Centrum Handlowym FORUM oraz prezentację naszych talentów na scenie przed dużą publicznością, nadal pragniemy promować wielokulturowość i tolerancję.

Do naszej szkoły uczęszcza coraz więcej dzieci pochodzących z mniejszości narodowych i etnicznych, dlatego nasi uczniowie bardzo chętnie biorą udział w zajęciach z języka mniejszości niemieckiej i ukraińskiej. W obecnym roku szkolnym 15 uczniów uczy się języka mniejszości ukraińskiej, 18 uczniów języka ukraińskiego jako języka ojczystego i aż 153 uczniów języka mniejszości niemieckiej. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się również zajęcia organizowane w ramach świetlicy integracyjnej „Pod Lipami”.

Zapraszamy do obejrzenia krótkich filmików przygotowanych z okazji Dnia Kultur  podczas zajęć z języka mniejszości niemieckiej i ukraińskiej.

  1. Zajęcia z języka mniejszości niemieckiej to przede wszystkim zabawa. Uczniowie śpiewają, tańczą, recytują wiersze i odgrywają scenki:

 

  1. Zajęcia z języka mniejszości ukraińskiej również odbywają się w formie zabawy. Dodatkowo w naszej szkole odbywają się lekcje języka ukraińskiego, podczas których dzieci z Ukrainy, które uczęszczają do naszej szkoły, uczą się języka ukraińskiego, jako ojczystego.

Filmiki, które nagraliśmy w języku ukraińskim krótko opowiadają o Ukrainie, jej symbolach i tradycjach:

 

  1. Zapraszamy również do galerii zdjęć:

 

 

Sylwia Boryczka
Nataliia Kuptsevych
Magdalena Prątnicka
Jolanta Wardencka – Iwan

 

Skip to content