Dzień świadomości Autyzmu w PM7

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Niebieski kolorem nieba.
Niebieski kolorem łez.
Niebieski kolorem wody.
Symbolem autyzmu jest też.

Dzień świadomości Autyzmu to wydarzenie, które odbywa się 2 kwietnia i ma na celu zwiększenie świadomości i wrażliwości na temat autyzmu, a także zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi mierzą się osoby z autyzmem i ich najbliżsi.
W poniedziałek, 03 kwietnia, Dzień Autyzmu był obchodzony w naszym przedszkolu. W tym dniu dzieci zapoznały się z pojęciem „autyzm”, charakterystycznymi cechami jakie występują u osób z tym zaburzeniem oraz rozbudzaliśmy tolerancję wobec rówieśników, którzy inaczej rozwijają się i dostrzegają świat. W akcie solidarności z osobami zmagającymi się z autyzmem ubraliśmy się na niebiesko. W każdej grupie przedszkolnej dzieci aktywnie uczestniczyły w rozmowach, zabawach ruchowych i plastycznych. Obejrzeliśmy także krótką bajkę edukacyjną „Jaś i niebieskie motyle”, która jeszcze bardziej pomogła nam zrozumieć tą tematykę.

Dzień Świadomości Autyzmu to doskonała okazja, by zwrócić uwagę na potrzeby dzieci z autyzmem. Nasze przedszkole również „zaświeciło się na niebiesko dla AUTYZMU” by stać się nie tylko miejscem nauki, ale także przyjaznym miejscem dla każdego dziecka.

Marta Bednarczyk

W ramach obchodów Dnia Świadomości Autyzmu w grupie Zdobywców pani Kasia Jakubowska czytała książkę pt. “Kosmita” autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel , która adresowana jest w szczególności do rodzin dzieci autystycznych. Bohaterką tej opowieści jest dziewczynka Ola, która niecierpliwie czeka na pojawienie się w rodzinie braciszka, kiedy ten się rodzi wszystko się  jednak zmienia, a jego niezrozumiałe reakcje, niemożność nawiązania kontaktu i brak uwagi rodziców przygnębiają dziewczynkę. I tak Ola poznaje nowe słowo – autyzm. Ta pełna wzruszeń historia sprawiła, że dla starszaków temat zaburzenia jakim jest autyzm stał się bliższy i bardziej zrozumiały.

Katarzyna Szymanek

Skip to content