Europejski Dzień Logopedy

6 marca, we wszystkich krajach Unii Europejskiej, obchodzony jest – Europejski Dzień Logopedy. Data tego wydarzenia związana jest z założeniem Komitetu Łącznikowego Terapeutów Mowy Unii Europejskiej we Francji w 1988 roku. Ostatecznie pomysłodawcą święta była w 2004 roku organizacja CPLOL, zrzeszającą logopedów i terapeutów językowych z całej Europy. Jego celem było podniesienie rangi terapeutów mowy oraz zwrócenie uwagi na problemy w komunikowaniu się, które występują bez względu na kraj pochodzenia.

Dzień ten ma za zadanie uhonorować wszystkich pracujących nad dykcją, wymową i poprawnym wysławianiem się. Jego celem jest dodatkowo pokazanie rodzicom, że prawidłowo rozwinięta mowa jest podstawą opanowania umiejętności czytania i pisania oraz jak ważna jest wczesna konsultacja i terapia u specjalisty.

Początki logopedii w Polsce sięgają lat 60-tych ubiegłego wieku. Wtedy to powstało Polskie Towarzystwo Logopedyczne oraz pierwsze w Polsce Podyplomowe Studium Logopedyczne w Lublinie. Od tego momentu nastąpił wyraźny rozwój logopedii w naszym kraju. W Polsce Europejski Dzień Logopedy świętujemy dopiero od 2007 roku. Z tej okazji w wielu miejscach organizowany jest Dzień Bezpłatnej Diagnozy Logopedycznej, a także inne wydarzenia, które mają zachęcić do prawidłowego mówienia i zabaw słowem.

W naszej Placówce również włączamy się w tę inicjatywę. W najbliższy poniedziałek 6 marca – dokładnie w święto wszystkich logopedów, na zajęciach czekać będą niespodzianki i ciekawe zabawy. W przedszkolu odbędą się też zajęcia profilaktyczne dla najstarszych dzieci, pod hasłem: „Od głoski do słowa – co sprawia, że mówię pięknie?”. Również nasza gliwicka Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna proponuje udział w Olimpiadzie logopedycznej dla najmłodszych:

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Gliwicach Zapraszamy dzieci w wieku 5-7 lat do udziału w “Olimpiadzie logopedycznej”. / Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Gliwicach

Zachęcam do udziału w wydarzeniu!

Katarzyna Jakubowska, logopeda

Skip to content