Zdobywcy przystępują do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką”

Leo i Lisa ponownie zabiorą dzieci w świat sztuki. Skąd pomysł na ich imiona? Leo nawiązuje do Leonardo da Vinci,
Lisa to odwołanie do obrazu Mona Lisa.
Dzieci trzymają obraz Pieta Mondriana i to również nie jest przypadek. Piet Mondrian, Paul Klee, Wassily Kandinsky czerpali
inspiracje z freblowskich darów. I co ciekawe, uczęszczali do freblowskich placówek, podobnie jak Braque, Itten czy też
zajmujący się architekturą Wright.
Warto zaznaczyć, że Ogólnopolski Projekt Edukacyjny “Zabawa sztuką” odnosi się do świata sztuki, w kontekście sztuk
plastycznych (tj. malarstwo, rzeźba, architektura, rysunek, fotografia, ceramika, wzornictwo itd.).
Czy sztuka to trudna i nudna tematyka dla dzieci? Nie, pod warunkiem, że się nią bawimy. Nie skupiajmy się na tytułach czy trudnych nazwiskach, oswajajmy dzieci z dziełami, otaczajmy reprodukcjami, wzbudzajmy ich ciekawość.

Głównym celem jest propagowanie sztuki w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz zgodnie z założeniami pedagogiki freblowskiej. Projekt powstał na bazie programu własnego pt. „Zabawa sztuką”, jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego. Zdobywcy ruszają w świat sztuki już od połowy października 🙂

Katarzyna Szymanek

Skip to content