Bezpłatna, profesjonalna pomoc psychologiczna dla każdego
Jako ludzkość po raz pierwszy od ponad 100 lat mierzymy się z pandemią. W tej trudnej sytuacji społeczność polskich psychologów i psychoterapeutów oferuje bezpłatną pomoc osobom szczególnie narażonym na negatywne skutki psychologiczne epidemii koronawirusa w Polsce.
Wsparcie kierowane jest do każdego z nas, ale w szczególności do:
– członków personelu medycznego i innych służb zaangażowanych w działania związane z zagrożeniem koronawirusem,
– osób objętych kwarantanną,
– osób, które w związku z wprowadzonymi ograniczeniami straciły z dnia na dzień źródło dochodu,
– osób, które są w kryzysie psychicznym i odmówiono im innej formy pomocy ze względu na pandemię (np. przyjęcia na oddział dzienny szpitala psychiatrycznego)
Pod adresem www.psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl można znaleźć kontakty (numery telefonów, adresy mailowe) oraz dostępność – konkretne dni i godziny – psychologów, psychoterapeutów.
Osoby udzielające pomocy to psychologowie, psychoterapeuci i psychotraumatolodzy – profesjonaliści w zakresie udzielania tego typu pomocy. Zdalne wsparcie polega na wideorozmowie lub rozmowie telefonicznej.
Eksperci zalecają stosowanie się do komunikatów publikowanych przez oficjalne, potwierdzone źródła, takie jak komunikaty WHO i strony rządowe (witryna Ministerstwa Zdrowia czy Głównego Inspektoratu Sanitarnego). Znajdziecie tam m.in. informacje o tym, jak dbać o siebie i swoje otoczenie oraz w jaki sposób zminimalizować ryzyko. Należy też sprawdzać fakty.
Informacji można zasięgnąć również dzwoniąc na infolinię Ministerstwa Zdrowia pod numer telefonu 800-190-590.
Polecamy także zapoznać się z instrukcją WHO, Mental Health Considerations during COVID-19 Outbreak.
Jeśli jednak lęk utrudnia funkcjonowanie na tyle, że nie jesteś w stanie skupić się na pracy, nauce, rodzinie albo masz myśli samobójcze, warto zasięgnąć profesjonalnej pomocy.
Można zadzwonić np. na infolinię Centrum Wsparcia Dla Osób W Stanie Kryzysu Psychicznego, która od 2017 roku działa całodobowo, 7 dni w tygodniu pod numerem 800-70-2222.
Linia Wsparcia jest całkowicie bezpłatna. Pod numerem telefonu, mailem porady@liniawsparcia.pl oraz na czacie dyżurują psychologowie z Fundacji ITAKA. Udzielają porad i kierują dzwoniące osoby do odpowiednich placówek specjalistycznych w danym regionie kraju. Gotowi są do wysłuchania, zrozumienia i akceptacji. Możesz porozmawiać z nimi o swoim problemie, a także uzyskać profesjonalną pomoc. W wyznaczonych godzinach pełnią dyżury również specjaliści – lekarze psychiatrzy, prawnicy oraz pracownicy socjalni. Informacja o dyżurach znajduje się na stronie www.liniawsparcia.pl.
Źródło: Centrum Wsparcia Dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego, www.gov.pl