Projekt Edukacyjny „Bohater Tygodnia”

W  najbliższych miesiącach grupa ‘Biedronki’ uczestniczyć będzie w projekcie edukacyjnym “Bohater Tygodnia”

Nic bardziej nie wzmocni poczucia wartości u dziecka jak możliwość pokazania się przed innymi, „zabłyśnięcia” przez kolegami z grupy. Projekt Bohater Tygodnia to działania przeprowadzone we współpracy z rodzicami po to, aby każde dziecko w grupie poczuło się ważne i wyjątkowe.
Celem nadrzędnym jest wdrażanie dzieci do życia społecznego. Zaletą jest nabywanie wzorowych zachowań i dawanie przykładu poprzez obserwację.
Każde dziecko może zostać Bohaterem, musi tylko nabyć ogólnie akceptowane zachowania, które wyróżnią go spośród innych. Dzieci mają możliwość przez cały tydzień wyróżnić się czymś szczególnym, u jednych będzie to np. niesienie pomocy tym, którzy jej potrzebują (drobna pomoc koleżeńska, chęć wzbogacania i urozmaicania kącików zainteresowań),
u drugich m.in. poprawa zachowań niepożądanych (niestosowne zachowania do rówieśników, rodziców, nauczycieli oraz innych dzieci z przedszkola).

Szczegółowymi celami są:
– indywidualne traktowanie każdego dziecka,
-uświadomienie wszystkim dzieciom z grupy, że są ważne,
-nawiązanie pozytywnych relacji dom-przedszkole,
-tworzenie postaw prospołecznych (ćwiczenie uczy, że należy dzielić się swoimi rzeczami, okazywać uczucia innym, należy być cierpliwym),
– rozwijanie komunikacji ustnej ( w ciągu tygodnia dochodzić będzie do różnych rozmów,
w trakcie których dziecko – bohater udzielać będzie wyjaśnień a jego koledzy i koleżanki będą zadawać pytania),
– motywowanie i zainteresowanie (poruszane wątki będą dotyczyć rzeczywistości, która otacza dziecko oraz jego autentycznych doświadczeń).

Bohater Tygodnia przez cały tydzień korzysta z przywilejów:
-nosi specjalną odznakę (wykonaną z pomocą rodziny);
-stoi zawsze w pierwszej parze;
-ma prawo siedzieć na dywanie koło nauczycielki;
-ma prawo wyboru zabawy dla całej grupy;
-życzy smacznego przed każdym posiłkiem;
-cieszy się swobodą przynoszenia do przedszkola osobistych przedmiotów, które zostają umieszczone w Kącku Bohatera Tygodnia;
-przez cały tydzień jest w centrum uwagi całej grupy;
-ma prawo zaprosić do przedszkola swoich najbliższych.

Opis działań:

1. Wybór bohatera.
  2. Noszenie specjalnej wizytówki, informującej o tym, że jest “Bohaterem tygodnia”.
  3. Kącik “Bohatera tygodnia”. Dziecko umieszcza w kąciku np. zdjęcie swoje i swojej rodziny, swoje rysunki, które przygotował, albumy ze zdjęciami, ulubione książki, zabawki, może przynieść film
    ( bajkę), którą będziemy oglądać, grę itp. to czym się interesuje.
  4. Dziecko tworzy książkę Bohatera tygodnia ze swoim zdjęciem, wpisami rodziców (książka ma ułatwić dziecku opowiadanie o sobie, swojej rodzinie, swoich zainteresowaniach itp.) w domu,
    a następnie przynosi do przedszkola.
  5. Dziecko może przyprowadzić do przedszkola w 1 dzień ustalony uprzednio z wychowawcą swojego rodzica bądź dziadków, którzy będą mogli opowiedzieć o:
  • bohaterze tygodnia
  • swojej pracy bądź ciekawym hobby ( mogą przynieść materiały, rzeczy pomocnicze zw.
    z zainteresowaniami)
  • zorganizować dzieciom ciekawe zabawy związane ze swoim zawodem
  • przeczytać książeczkę
  • zaproponować wspólne ćwiczenia, zabawy plastyczne itp.

Każdy bohater tygodnia otrzymuje, na koniec tygodnia Dyplom Bohatera Tygodnia. Czas trwania projektu: od listopada 2018r. do marca 2019 r.

Przedszkolna Akademia Filmowa – Pif Paf

Grupa Chmurki, Koniczynki oraz Odkrywców uczestniczy w II roku Przedszkolnej Akadami Przedszkola organizowanej w Gliwickim kinie AMOK.

Przedszkolna Akademia Filmowa to przede wszystkim warsztaty, podczas których przedszkolaki zgłębiają tajemnice kina oraz produkcji filmowej. Zajęcia prowadzone są w formie gier, zabaw, konkursów, projekcji multimedialnych. W czasie ich trwania dzieci nakręcą krótkie scenki filmowe, spróbują udźwiękowić film, zwiedzą wszystkie zakamarki kina, sprawdzą jak ożywia się nieruchome obrazki, poznają świat popularnych gatunków filmowych oraz odegrają scenki aktorskie jako komicy kina niemego. Każdorazowo zajęciom towarzyszy ok. 40 minutowa projekcja bajek.