Gala podsumowująca projekt “Tropiciele Śląskich Tradycji”

W dniu 26 października 2019r. w naszej szkole miała miejsce gala podsumowująca projekt “Tropiciele śląskich tradycji” realizowany przy współpracy z Regionalnym Instytutem Kultury w Katowicach oraz Narodowym Centrum Kultury w Warszawie. Koordynatorami projektu była Pani Ewa Czerwień – Skipiała oraz Pani Aurelia Kobylińska.

Galę rozpoczął występ przewodniczącej dużego samorządu uczniowskiego – Natalii Romik, która przywitała gości piosenką pt. “Powiadają żem jest ładna”. Publiczność miała okazję zobaczyć przygotowane pod czujnym okiem Pani Ewy Czerwień – Skipiały tańce śląskie, które wykonały dzieci z zerówki oraz klasy piątej. Kolejnym punktem programu był występ teatralny w gwarze śląskiej zaprezentowany przez uczniów klasy szóstej pod kierunkiem Pani Barbary Zasadzień. Uczniowie klas drugich i piątych, przy akompaniamencie akordeonu, zaśpiewali wraz z publicznością wiązankę pieśni śląskich, takich jak “Szła dzieweczka do laseczka”, “Poszła Karolinka”, “Trojak” oraz “Grozik”. Zgromadzeni tłumnie goście, wspólnie z dziećmi wykonali piosenkę “Kaj som moje lacie”.

Podsumowaniem projektu była prezentacja filmu, który przedstawił główne działania realizowane w ramach “Tropicieli śląskich tradycji”. Po podziękowaniach prowadząca galę Pani Justyna Zbiechorska zaprosiła wszystkich zebranych na warsztaty plastyczne prowadzone przez Panią Iwonę Snopek i Joannę Śliwińską. Pięknie pomalowane torby zostały wyeksponowane w świetlicy szkolnej, gdzie na gości czekał śląski poczęstunek. Dzieła warsztatowe będzie można podziwiać w galerii Stowarzyszenia Artystycznego Faun-Art w terminie 8-21.11 w Centrum Handlowym Forum w Gliwicach.

Piękne zdjęcia przez Pana Zbigniewa Stróża będzie można podziwiać w sekcji GALERIA.

Z serca dziękujemy wszystkim za wsparcie i okazaną życzliwość.

Ewa Czerwień – Skipiała Aurelia Kobylińska