“Mały grant dla zrównoważonego rozwoju”

Skrzydlaci przyjaciele, czyli ochrona bioróżnorodności owadów zapylających na terenie szkoły – nowy grant dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 12

Miło nam poinformować, że Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 12 w Gliwicach znalazł się w gronie laureatów V edycji konkursu “Mały grant dla zrównoważonego rozwoju” organizowanego przez Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA  i  otrzymał dofinansowanie w wysokości 1500 zł na realizację projektu –  Skrzydlaci przyjaciele, czyli ochrona bioróżnorodności owadów zapylających na terenie szkoły, którego ideą jest włączenie się w ogólnoświatowy ruch ochrony owadów poprzez stworzenie w aglomeracji miejskiej hotelu dla owadów na terenie przyszkolnego mini-ogrodu botanicznego.

W ramach projektu przekształcamy obecnie fragment trawnika i przygotowujemy go  do nasadzenia różnorodnych gatunków róż (rosarium), będących źródłem pokarmu i miejscem bytowania pożytecznych owadów zapylających. W pracach ziemnych bardzo pomagają nam uczniowie gimnazjum oraz nasi konserwatorzy, za co im bardzo dziękujemy.

Ze środków Stowarzyszenia EkoGim10, które na co dzień wspiera działania szkoły, zakupione zostały hotele dla owadów, które w niedalekiej przyszłości zostaną zamontowane na terenie ogrodu szkolnego, pomagając owadom, w ten sposób, przetrwać okres zimowy. Wszystkie te działania mają na celu utworzenie w nietypowym miejscu (teren miejski) jak najdogodniejszych warunków życia dla różnych gatunków owadów, przyczyniając się tym samym do zachowania, ochrony i rozwoju bioróżnorodności gatunkowej rodziny owadów zapylających.

Celem projektu jest także przeprowadzenie warsztatów przyrodniczych dla uczniów młodszych o roli i sposobach ochrony pożytecznych owadów, na których nasi uczniowie sami będą budowali budki dla owadów z gromadzonych obecnie materiałów naturalnych (szyszki, kora, gałązki, itp.) .

Autorką projektu i koordynatorem jest p. Barbara Olchawa.

Zapraszamy do GALERIA