Świetlica integracyjna “Pod lipami” dla dzieci romskich i polskich – wycieczka do kompleksu zamkowego w Tarnowicach Starych

W dniu 22 września 2018 r. odbyła się wycieczka do kompleksu zamkowego w Tarnowicach Starych. Swój pobyt w tym ciekawym miejscu rozpoczęliśmy od zwiedzania obiektu zamkowego. Przewodnicy opowiadali nam o dawnych i aktualnych mieszkańcach zamku oraz o krążących ciekawostkach i legendach odnośnie właścicieli obiektu oraz samego zamku .

Następnie zobaczyliśmy przedstawienie kukiełkowe będące inscenizacją jednej z legend. Gdy pani przewodnik opowiadała nam ciekawostki na temat dawnych mieszkańców zamku do sali w której przebywaliśmy wtargnęła postać białej damy pobrzękującej łańcuchami. W sekundzie powiało grozą- dziewczynki wrzeszczały w niebogłosy a chłopcy z udawanym spokojem chowali się za plecami spanikowanych przedstawicielek płci pięknej. Po wyjściu ducha westchnienie ulgi echem rozniosło się po zamkowych komnatach. Następnie podziwialiśmy eksponaty z jarmarku staroci- były fascynujące. Pobyt w kompleksie zamkowym zakończyły warsztaty artystyczne. Starsi uczniowie uczyli się trudnej sztuki kaligrafii. W celu „ułatwienia” zadania panie poprosiły by pisali gęsim piórem. Młodsi uczestnicy wycieczki oraz zachwycone panie (Iza, Melania i Joanna) ozdobiły płócienne torby barwnymi wzorami. Jedni korzystali z szablonów, inni malowali według własnego pomysłu. Wycieczkę zakończyliśmy pysznym obiadkiem. Było super!!!